שבוע עבודה מקוצר מ-1 באפריל - כל מה שאתם צריכים לדעת

שר העבודה והרווחה חיים כץ חתם על צו ההרחבה שמחיל על כלל המשק את קיצור שבוע העבודה ללא פגיעה בשכר. הנהנים העיקריים: העובדים השעתיים ■ בכך מתייתרת יוזמת יום חופש נוסף ביום א'

(פורסם באתר TheMarker ע"י טלי חרותי-סובר, חגי עמית ביום 18.03.2018 11:05)

 

שבוע העבודה מתקצר: החל מ-1 באפריל העובדים בישראל יעבדו 50 שעות פחות בשנה, או 42 שעות בשבוע. הדבר מתאפשר לאחר חתימתו של שר העבודה והרווחה חיים כץ על צו הרחבה, המעגן את קיצור שבוע העבודה בחוק. מדובר בפעולה משותפת של משרדי האוצר והעבודה, בשיתוף ההסתדרות ונשיאות הארגונים העסקיים. המהלך החל לקרום עור וגידים כבר לפני שנה, עם חתימת הסכם קיבוצי כללי שעליו הסכימו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים שרגא ברוש, ושאומץ לפני כחודשיים על ידי שר האוצר משה כחלון.

כמה שעות עבודה חודשיות יחשבו מעתה כמשרה מלאה?

שעות עבודה בחודש, במקום 186 כפי שהיה עד כה. או בחישוב שבועי - 42 שעות בשבוע במקום 43.

האם ארוויח יותר בעקבות השינוי?

חשוב להבין שהסכום השכר בתלוש לא יגדל, אך כל עובד יעבוד ארבע שעות פחות בחודש, ללא פגיעה בשכר.

מה המשמעות אם כך?

המשמעות היא העלאת התעריף השעתי והגדלת ערך השעה לעובדים השעתיים.  

כיצד יקבע יום העבודה המקוצר בכל שבוע?

יום העבודה המקוצר בשבוע ייקבע על ידי כל מעסיק, בהתחשב בבקשות ובצרכי העובדים.

מה אם השכר שלי גלובלי, ולספירת השעות אין משמעות?

לא יחול כל שינוי בתנאי העבודה.

מה אם אני עובד מדינה?

עובדי מדינה, בניגוד לעובדים אחרים, עובדים כבר כיום 42.5 שעות בשבוע, או חצי שעה פחות, כחלק מהסכמי עבודה. הקיצור שלהם יעמוד על חצי שעה בלבד, או שעתיים בחודש.

אני מורה. האם הקיצור חל גם עליי?

קיצור שבוע העבודה כולל את כל המשק שעובד 43 שעות, וסקטורים במגזר הציבורי שעובדים 42.5 שעות שירדו ל-42 שעות. המורים עובדים פחות ולכן הקיצור לא חל עליהם.

 

ראוי להדגיש כי עם החתימה על צו ההרחבה, נקברה סופית יוזמת יום חופש נוסף ביום א' - על כל הווריאציות שלה. קיצור שבוע העבודה מייתר את הענקת ימי החופשה הנוספים בימי ראשון, כפי שהציע בזמנו שר הכלכלה היום אלי כהן. יוזמת יום א' החלה עם השר סילבן שלום, שהציע לשוב לעבוד בימי שישי, ולהפוך את ימי ראשון לימי חופשה במטרה להאריך את סוף השבוע. אלא שכאמור, היוזמה הזו יורדת כעת מן השולחן באופן סופי.

עלות המהלך למשק - כ-3.5 מיליארד שקל

עלות היוזמה הזאת למשק, שהיתה יוצרת שישה סופי שבוע ארוכים בשנה, הוערכה ב-8 מיליארד שקל. ואולם עלות קיצור שבוע העבודה נמוכה הרבה יותר - מהסיבה הפשוטה שהיא חלה על פחות עובדים במשק. עובדים רבים במגזר הציבורי, שגם כך עובדים 42.5 שעות בחודש, ומורים לא ייהנו מהקיצור. גם עבור עובדים רבים במשק שאינם "מעבירים כרטיס" אין למהלך הנוכחי משמעות. בהתאחדות התעשיינים העריכו אתמול את עלות המהלך ב-3.5 מיליארד שקל, ובאוצר העריכו כי היא נמוכה אף יותר. העלות הישירה של המהלך לתקציב המדינה היא כ-360 מליון שקל.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר הבוקר: "השינוי שממנו ייהנה כל ציבור העובדים, מהווה עדות נוספת לכך שעבודה מאורגנת מצמצמת פערים חברתיים. ההתעקשות שלי ושל ההסתדרות על צעדים מקדמי שוויון והדבקות במעשים ולא בדיבורים, מביאות לתוצאות ועוזרות לאחות את הפערים בחברה הישראלית. המהלך מקדם את האיזון הראוי בין עבודה לפנאי וזהו צעד חשוב ראשון בדרך ליעד: להביא לכך ששבוע העבודה בישראל יעמוד על 40 שעות בלבד.

"אני רוצה להודות לשר העבודה והרווחה על מעורבותו ועל כך שאנו יכולים לצאת היום בבשורה אמיתית. ברכות ומילים חמות גם לשר האוצר משה כחלון וליו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש, על כך שהיו שותפים משמעותיים לקידום המהלך".

כץ מסר: "זהו מהלך מבורך של יו"ר ההסתדרות לטובת העובדים במשק. יש להמשיך את המגמה לקיצור נוסף".